Euro 2004: 20 Χρονια Μετά τον θρίαμβο των Αουτσάιντερ

Το καλοκαίρι του 2004, το ποδοσφαιρόφιλο κοινό, έγινε μάρτυρας ενός από τους πιο απροσδόκητους θριάμβους στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, η Ελλάδα αναδείχθηκε νικήτρια, χαράσσοντας το όνομά της για πάντα πάνω στο βαρύτιμο τρόπαιο.

Πριν από το Euro 2004, η Ελλάδα θεωρούνταν αουτσάιντερ, καθώς δεν διέθετε τους παίκτες και τη διεθνή αναγνώριση που διέθεταν πολλές άλλες ομάδες. Οι πιθανότητες ήταν εναντίον της, με τους ειδικούς και τους φιλάθλους να αναμένουν ένα σύντομο τουρνουά για την ελληνική ομάδα, κάνοντας μάλιστα δυσοίωνες προβλέψεις για επανάληψη της δυσάρεστης περιπέτειας στα γήπεδα της Αμερικής στο Μουντιάλ του 1994.

Ωστόσο, υπό την οξυδερκή καθοδήγηση του Γερμανού προπονητή Ότο Ρεχάγκελ, η Ελλάδα όχι απλώς προκρίθηκε στα τελικά αλλά διέψευσε κάθε ποδοσφαιρική «Κασσάνδρα», φτάνοντας στην κατάκτηση του Κυπέλλου.  Ο Ρεχάγκελ με το μοναδικό του στυλ ενστάλαξε πειθαρχία, ενότητα και αίσθηση ενός κοινού σκοπού στους παίκτες του, δημιουργώντας μια δεμένη ομάδα.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός. Έτσι, η καθοριστική στιγμή ήρθε στον εναρκτήριο αγώνα εναντίον της διοργανώτριας χώρας, της Πορτογαλίας. Οι Έλληνες συγκλόνισαν τον κόσμο του ποδοσφαίρου εξασφαλίζοντας τη νίκη με 2-1, με γκολ του Γιώργου Καραγκούνη και του Άγγελου Μπασινά. Αυτός ο θρίαμβος έδωσε… το σύνθημα για τη συνέχεια.

Στη συνέχεια της φάσης των ομίλων, η Ελλάδα με αποφασιστική άμυνα και αποτελεσματικές αντεπιθέσεις, κατάφερε να πάρει ισοπαλία 1-1 από την Ισπανία και να χάσει με 2-1 από τη Ρωσία, σκορ που της έδινε την πρόκριση. Ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων της χάρισε μια θέση στη φάση των νοκ-άουτ αγώνων όπου η μοίρα την έφερε απέναντι στον τρομερό Ζινεντίν Ζιντάν, τον Τιερί Ανρί και την παρέα του.

Η προημιτελική αναμέτρηση με την κάτοχο του τίτλου Γαλλία, ήταν μια πραγματική δοκιμασία για την Ελλάδα. Κόντρα στις πιθανότητες, ο Άγγελος Χαριστέας σηκώθηκε πάνω από τη γαλλική άμυνα και με κεφαλιά στο 65’ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, προκαλώντας σοκ στην ποδοσφαιρική κοινότητα, καθώς η Ελλάδα πέρασε στα ημιτελικά.

Στον ημιτελικό, η Ελλάδα αντιμετώπισε μια από τις καλύτερες ομάδες, την Τσεχία του Νέντβεντ σε μια σφιχτή και γεμάτη ένταση μάχη. Ο κανονικός αγώνας έληξε 0-0 και στην παράταση όπου ίσχυε το «αργυρό γκολ» οι Έλληνες ήταν αυτοί που θριάμβευσαν με την κεφαλιά-γκολ του Τραϊανού Δέλλα στο 105ο λεπτό.

Στον τελικό, που διεξήχθη στο Estádio da Luz της Λισαβόνας, η Ελλάδα αντιμετώπισε και πάλι την Πορτογαλία. Σε μια δραματική αναμέτρηση, ο Άγγελος Χαριστέας απογειώθηκε, πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ στο 57ο λεπτό. Η Ελλάδα κράτησε γερά στην άμυνά της για το υπόλοιπο του αγώνα, σφραγίζοντας μια ιστορική νίκη με 1-0 κατακτώντας το πρώτο μεγάλο διεθνές τρόπαιο της ιστορίας της απέναντι στην Πορτογαλία του Ρονάλντο.

Ο θρίαμβος της Ελλάδας στο Euro 2004 δεν ήταν απλώς ένα ποδοσφαιρικό επίτευγμα, ήταν μια απόδειξη της δύναμης της ομαδικότητας, της συνεργασίας, της ανθεκτικότητας και της πίστης ότι όλα είναι δυνατά. Με μηδαμινές πιθανότητες με το μέρος της, μια ομάδα-αουτσάιντερ διέψευσε τις προσδοκίες, έβγαλε όλη τη χώρα και την ομογένεια στους δρόμους και άφησε ανεξίτηλο το σημάδι της.

Η πορεία της Ελλάδας στο Euro

Ελλάδα - Πορτογαλία 2-1 (Καραγκούνης 6', Μπασινάς 51' πέναλτι - Ρονάλντο 90'), Πόρτο, 12/06/2004
Ελλάδα - Ισπανία 1-1 (Χαριστέας 67' - Μοριέντες 28'), Πόρτο, 16/06/2004
Ελλάδα - Ρωσία 1-2 (Βρύζας 44' - Κιριτσένκο 2', Μπουλίκιν 17'), Φάρο, 20/06/2004
Ελλάδα - Γαλλία 1-0 (Χαριστέας 65'), Λισαβόνα, 25/06/2004
Ελλάδα - Τσεχία 1-0 (Δέλλας 105'), Πόρτο, 01/07/2004
Ελλάδα - Πορτογαλία 1-0 (Χαριστέας 57'), Λισαβόνα, 04/07/2004